Yerli sosyal medya uygulaması Yaay nedir?

Yerli sosyal medya uygulaması Yaay kimin, ücretli mi? Yaay nedir ve nasıl kullanılır? Yeni özellikler eklenecek mi? merak ettiğiniz her şey …

Yerli sosyal medya uygulaması Yaay sosyal medya platformlarındaki pek çok özelliği tek bir uygulamada bir araya getiriyor. Geçen sene Eylül ayında açılan platformda kullanıcılar, ilgi alanlarına göre seçtikleri kategorileri takip edebiliyor. Türkiye’nin yerli sosyal medya platformunu yeni kullanmaya başlayacak olan vatandaşlar ise detaylı bilgileri araştırıyor. Peki Yaay kimin, ücretli mi? Yerli sosyal medya uygulaması Yaay nedir ve nasıl kullanılır?

YAAY KİMİN, ÜCRETLİ Mİ?

Son günlerin öne çıkan uygulaması Yaay, Türkiye merkezli bir sosyal medya platformudur. Türk Telekom çatısı altındaki TT Ventures tarafından 2 Eylül 2020’de açılmıştır. Twitter’a benzerliği ile dikkat çeken Yaay uygulaması ile ilgili detaylar şöyle;

YAAY UYGULAMASININ ÖZELLİKLERİ

Yaay uygulamasına bakıldığında bazı açılardan Twitter’a benzetebiliriz. İlk olarak mikroblog kısmı dikkat çekiyor. Bununla birlikte paylaşımlar yanıtlanıyor, beğeniliyor. Ancak beğenme kısmı daha çok Facebook gibi. Paylaşımlar Twitter’daki gibi retweet yapılabiliyor.

Yaay’ın en dikkat çekici kısımlarından birisi ise ‘beğenmeme’ butonu. Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal platformlardaki kullanıcılar uzun zamandır beğenmeme butonu istiyordu. Bu konu bazı zamanlar haberler ile gündeme geldi, ama beğenmeme özelliği hiç bir zaman sosyal medya uygulamalarına eklenmedi. Kısaca kullanıcılar Yaay’da paylaşımları beğenmeme özelliğini kullanabilecek.

YAAY’DA YAPILAN GELİŞMELER

Yaay, sosyal medya platformlarındaki pek çok özelliği tek bir uygulamada bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Yaay’ın kurucusu Emre Meriç, “Yaay’ı yurt dışında da ilgi uyandıracak bir mecra olarak konumlandırdık. Uygulamanın genel karakterini belirlerken, bölge ülkelerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını inceledik. Kısa vadede çevre ülkelerde de Yaay’ın kullanımının kabul göreceğine inanıyoruz. Tüm alt yapı geliştirmelerimizi evrensel bir sosyal medya dili ve görsellik algısı üzerinden şekillendirdik” dedi.

Yaay’ın hayata geçmesi ile beraber sürekli kendini yenilemeye devam edeceğini söyleyen Meriç, “Yaay’ı sürekli geliştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de birçok özelliği uygulamamıza ekleyeceğiz” diye konuştu.

Yaay’da yer alacak rozet ve puan sistemi önümüzdeki dönemde kullanıcılara ek faydalar sunacak. Yaay kullanıcıları, yaptıkları paylaşımlar ve aksiyonlarla puan toplayabilecek, sonrasında bu puanlar üzerinden çeşitli kampanyalardan yararlanabilecekler.

Yaay’i kullanmak isteyen kullanıcılar Google Play Store ve AppStore’dan indirebilir, uygulamaya kayıt olduktan sonra kullanmaya başlayabilirler.

Güncel Haber Sitesi Pati Dostları

Bizi Takip Edin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğendin mi? Lütfen paylaşın :)

Instagram