Kritik toplantı başladı Kabine Toplantısı saat kaçta bitecek?

Kritik toplantı başladı! Kabine Toplantısı saat kaçta bitecek? Başkan Erdoğan ne zaman açıklama yapacak, yasaklar kalkacak mı?

Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı tarihi geçtiğimiz gün gelen son dakika haberiyle duyurulurken gelen bilgiye göre bugün gerçekleşecek olan toplantıda salgın sürecine dair normalleşme adımları da değerlendirmeye sunulacak. Bu kapsamda kısıtlamaların gevşetilmesi konusu hakkında bir karar verilip verilmeyeceği merak ediyor.

Kabine Toplantısı ne zaman başlıyor ve bitiyor? Gibi sorular neredeyse tüm Türkiye’nin merak konusu haline geldi. Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı saat 15.30’da başlayacak.

Vaka düşüşleriyle beraber gündeme gelen normalleşme beklentilerinin bugün yanıt bulması bekleniyor. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt gündemindeki tüm gelişmeleri vatandaşlarla paylaşacak. Bugünkü toplantıda hafta sonu kısıtlamalarının kurul gündeminde olması ve yeni kararların alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 13.30’da AK Parti Ankara 7. Olağan İl Kongresi’ne ve Ordu – Şanlıurfa il kongrelerine canlı bağlantı ile katılacak. Erdoğan, saat 14.30’da Azerbaycan Başsavcısı Kamran Aliyev’i Kabul edecek. Erdoğan, saat 15.30’da Kabine Toplantısı’na başkanlık edecek.

GEÇEN HAFTA KABİNE TOPLANTISININ SONUÇLARI

Geçen hafta eğitim öğretime yönelik Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamalara değindi. Erdoğan, toplantıda yeni tip korona virüs (COVID-19) salgınıyla ilgili değerlendirmeleri ayrıntılı bir şekilde yaptıklarını belirtti.

Açıklamalarında “Köy okullarında 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

Erdoğan, köy okullarının 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlayacağını belirterek, “8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim-öğretimin 1 Mart’ta başlaması için hazırlıklara başlanacak. Okulların açıldığı köylerde vaka artışı yaşanması halinde eğitim öğretime yeniden ara verilebilecek.” dedi.

“Vaka sayılarındaki iyileşmeye paralel olarak 1 Mart’tan itibaren il bazında eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek. Vakaların belirli sayısının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

HANGİ DEĞİŞİKLİKLER BEKLENİYOR?

– Salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışılıyor.

– Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.

– Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor.

– Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.

– Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüz yüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında.

– Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

Kabine Toplantısı başladığı sıralarda Öğrenciler sınavın iptal edilmesi için twitter’da tag açarak gündemde ilk sıraya yerleştiler.. ” #SinavVarsaBizYokuz #KabineLiselileriDuy

Güncel Haber Sitesi Pati Dostları

Bizi Takip Edin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğendin mi? Lütfen paylaşın :)