Kısırlaştırma sonrası kedilerde titreme

Kısırlaştırma ameliyatından sonra kedilerde en sık görülen yan etkilerden biri de titremelerdir. Bu titremelerin altında bir çok sebep yatabilir kedilerde titreme konusunu sizler için araştırdık

Her şeyden önce kedinizin anestezi aldığını unutmayın ve bu titremelerin neden vücut sıcaklığı ile baş ederken üşüyor olmasından kaynaklı olabilir. Kedilerde titreme kısırlaştırma sonrası bakım ise oldukça önemlidir. Kedinizi operasyon sonrası sıcak tutmanız gerekir. Bir an önce normal vücut sıcaklığına ulaşması sağlanmalıdır. Bununla birlikte kedilerde ameliyat sonrası görülen ağrı da titremelerine neden olabilmektedir.

Veteriner hekim bu ağrıları göz önünde bulundurarak bir ağrı kesici yapmıştır zaten kedinize. Bu yüzden veteriner hekime sormadan herhangi bir ilaç vermenizi de önermeyiz. Özellikle ameliyat, hastalık gibi durumlarda herhangi bir işleme başvurmadan mutlaka veteriner hekiminize danışın. Kedinize ameliyat olduğu günün gecesinden sonra hala titriyorsa mutlaka veteriner hekiminizi arayın.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım 

Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra gerekli bakım ve talimatları, uyarıları veteriner hekim size yapacaktır. Her ne olursa olsun bu talimatlara uymanız gereklidir. Hatta bazı veteriner kliniklerinde kısırlaştırma sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler diye broşürler olmaktadır. Siz de gittiğiniz yere böyle bir broşürleri olup olmadığını sorabilirsiniz.

Ameliyattan 6 ile 8 saat sonra kediniz mama yiyebilir duruma gelebilir. Fakat bazı kediler 8 saat sonrasında bile iştahsız olabilir. Bu durum oldukça doğaldır ve endişe etmenize gerek yoktur. Ancak 24 saat geçtikten sonra kediniz yine iştahsızsa ve kedi maması yemek istemiyorsa veteriner hekime danışmanızda fayda vardır.

Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra, ameliyat geçirdiği için sakin, sessiz ve sıcak bir ortamda tutmanız daha yararlı olur. Özellikle evde çocuk, başka bir kedi veya başka bir evcil hayvan varsa kedinizin korunaklı bir yerde olması sağlığı açısından daha yararlı olabilir. Bu korunaklı alanda kediniz en az 2 hafta kalmalıdır. Hem ruhsal hem de fiziksel olarak toparlanması için bu süre gereklidir. Eğer siz de daha önce bir ameliyat geçirdiyseniz kendinizi kedinizi yerine koyun ve aynı hassasiyeti taşıyın. Kedinizin 2 hafta boyunca gereksiz korku ve strese girmesine engel olun.

Kedilerde Ameliyat Sonrası Vücut Direnci

Ameliyat sonrası kedilerin bünyesi dışarıdan alacağı virüs ve mikroplara karşı daha savunmasızdır. Bu da hastalanmalarına sebep olabilir. Dış ortamdaki olası pire ve bitler de ameliyat yarasına konarak enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Kedinizin ameliyat kesiğini de düzenli olarak kontrol etmenizi öneririz. Eğer dikişlerin olduğu yerde herhangi bir kızarıklık ve şişkinlik varsa veteriner hekiminizi arayın. İlk günler dikiş izinden pembe rengine benzer bir sıvı akabilir. Bu oldukça normaldir. Fakat yeşil, beyaz ya da sarı bir renkteki akıntı veteriner hekimle iletişime geçmeniz gerekti anlamına gelir.

Kedilerde Ameliyat Dikişi

Kedilerin ameliyat sonrası dikişleri veteriner hekimin tercihine göre içte veya dışta olabilir. Dikişin dışarda olması kedinizin rahatsız olması durumunda dikişle oynamasına ve yarasına zarar vermesine neden olabilir. Öyle ki yalamaya ve çiğnemeye çalışması kaçınılmaz olabilir. Ancak siz yine de buna engel olmak için elinizden gerekeni yapın.

Güncel Haber Sitesi Pati Dostları

Bizi Takip Edin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beğendin mi? Lütfen paylaşın :)