Kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım nasıl olmalı

Birçok kedi sahibi kedisini kısırlaştırmadan önce bir takım ikilemlere düşer. Bu ikilemde eminiz ki çok kafa karışıklığı yaşanmaktadır ve gerek kediniz gerekse sizin için bu süreç sancılı geçebilmektedir kedilerde kısırlaştırma

Biz de kedilerde kısırlaştırma sonrası kedilerin nasıl bir yaşam süreceğini, sizin kedinizi rahat ettirmek için neler yapabileceğinizi bu yazıda ele almak istedik.

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Ne Zaman Eve Dönebilir?

Kedilerde kısırlaştırma operasyonları genelde sorunsuz geçen yani başarılı ameliyatlardandır. Herhangi bir sorunun çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Operasyon sonrası kedinizi aynı gün dahi eve götürebilirsiniz. Ancak yine de veteriner hekiminiz kedinizin bir gün klinikte gözlem altında kalmasını isteyebilir. Aklınızdaki bütün soruları gidermek adına operasyon öncesinde ve sonrasındaki sorularınızı veteriner hekime sorarak merakınızı giderebilirsiniz.

Kedilerde Kısırlaştırma Karakterlerini Etkiler Mi?

Teorik olarak kısırlaştırma operasyonu kedilerin karakterini doğrudan etkilemez. Ancak bazı kedilerde beklenenin dışında hal ve hareketler görülebilir. Ayrıca ameliyat sonrası kedi sahiplerinde de kedilerine karşı daha fazla ilgi görülebilmektedir. Kedi sahiplerindeki değişim kedilere de yansıyor olabilir.

Kısırlaştırma öncesi dişi kediler muayyen dönemlerinde ilgi ve şefkat isteme açısından saplantılı olabilmektedir. Fakat kısırlaştırma sonrası bu dönemler yaşanmasa da kediniz aynı döneme denk gelen günlerde yine ısrarla ilgi ve şefkat istiyor olabilir. Aslında bu da kedilerin kısırlaştırma sonrası davranışlarının ve karakterlerinin doğrudan değişmediğinin göstergelerindendir.

Bazı kedi sahipleri doğum yapmadan kısırlaştırılan kedi sahiplerinin normalden daha agresif ve saldırgan bir hal aldığını söylemektedir. Bu gözlem ve tecrübelerin yanı sıra her kedinin eşsiz ve çevresindeki faktörlerin değişken olduğunu unutmamak gerekir.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Kilo Alımı

Birçok kedi sahibi kısırlaştırma sonrası kedilerinin kilo aldığını söylemektedir. Bu da zaman zaman kedi sahiplerinin kısırlaştırma operasyonlarından uzaklaştığı bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat burada birçok hususun da gözden kaçtığını belirtmemizde yarar var.

Güncel Haber Sitesi Pati Dostları

Bizi Takip Edin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beğendin mi? Lütfen paylaşın :)