Kedilerde görülen karın ağrısı kedilerde karın ağrısı belirtileri

Kedilerin de insanlar gibi karnı ağrıyabilir. Kedilerde görülen karın ağrısı çeşitli sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Karın bölgesinde görülen ağrılar öyle ki, bazen ölümcül problemlerin habercisi olabilir. Bu yüzden evcil hayvanınızda karın ağrısı olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmenizi öneririz.

Kedilerde görülen Karın Ağrısı Belirtileri

Kediler karın bölgesine dokunulmasını istemezler, göbek bölgesine dokunduğunuzda ve hatta ısrarcı olduğunuzda sizi tırmalayabilirler. Kedilerin bu davranışları karınlarının ağrıdığı anlamına gelebilir. Özellikle normal zamanda karın bölgesine dokundurtan bir kedi, bu aralar dokundurtmuyorsa karın ağrısı yaşadığını anlayabiliriz. Genel olarak kedilerde karın ağrısı belirtileri şunlardır; kusma, iştah kaybı hatta idrar yapmada zorlanmalar en sık görülen belirtilerdir. Bunlara ek olarak kedinizde duruş ve ağrıyı hafifletmek için görünüm değişiklikleri de görülebilir. Kilo kaybı, yavaş nefes alıp verme, karın bölgesinde şişlik ve ishal de ağrının ileriki aşamalarında görülür.

Kedilerde yaşanan rahatsızlıkların altına sadece karın ağrısı değil diğer hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu yüzden en doğru tanıyı koyması ve tedavi planını yaratması için evcil hayvanınızı veteriner hekime götürmenizi öneririz.

Kedilerde Karın Ağrısının Nedenleri

Kedilerde görülen karın ağrısı bakteri, virüs gibi bulaşı bir takım etkenlerden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle iç organlarında görülen hastalıklar, travmalar gibi birçok etken karın ağrısının sebebi olabilir. Bu belirtilerin hiçbiri hafife alınmamalıdır. Kedilerde görülen karın ağrısının nedenleri genel olarak şunlardır; mide ve bağırsak sistemindeki virüsler, viral mide gribi, bulaşıcı kedi peritonit virüsü, bağırsak ve mide parazitleri, rahimde oluşan bakteriyel enfeksiyonlar, karaciğer, pankreas veya dalaktaki apselerdir. Bunlara ek olarak zehirlenmeler, tümörler, kanser türleri, böbrek tıkanıklıkları, safra kesesinde sorun, kabızlık, mesane yırtığı, karın boşluğunda sıvı birikmesi, diyet intolerans, bağırsak tıkanması gibi belirtiler olabilir.

Güncel Haber Sitesi Pati Dostları

Bizi Takip Edin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğendin mi? Lütfen paylaşın :)

Instagram