İlkokul öğrencilerinden sokak hayvanlarına şiddete hayır

Ankara Keçiören İbrahim Akoğlu İlkokulu 3/A sınıfı öğretmeni Ayşe Gündoğdu, sokak hayvanlara karşı işlenen üzücü olaylara karşı farkındalık oluşturmak için sokak hayvanlarına şiddete hayır eTwinning projesini başlattı.

Sokak hayvanlarına şiddete hayır Bu proje içinde yer alan Keçiören İbrahim Akoğlu İlkokulu 1/F sınıfı öğretmeni Çiğdem Çelik öğrencilerine hayvan sevgisini aşılamak adına yürüttüğü “Onların Sesi Biz Olalım” eTwinning projesi uluslararası düzeyde devam ediyor.

Çelik, “Hayvan hakları ve hayvan sevgisi konularında öğrencilerimizden başlayarak, toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla bu projeyi başlattık. Yurt dışı ve yurt içinden birçok okulun dahil olduğu paydaş proje ortaklarımızla devam ediyoruz.

YEREL YÖNETİMLERE MEKTUP

Projenin amacı son zamanlarda basında çok sık görülen sokak hayvanlarına yönelik yapılan vahşet haberlerinin önüne geçebilmek. İbrahim Akoğlu İlkokulu 1/F sınıfı olarak hayvan sevgisini öğrencilerimize aşılamak istiyoruz. Ekim ayında başlayan projede Türkiye’nin çeşitli illerinde görev yapan öğretmenler ve öğrencileri de yer alıyor. Projenin bir de Portekizli bir yabancı ortağı var. Projede görev alan öğretmenler öğrencileriyle birlikte pandemiye rağmen uzaktan eğitim yoluyla hayvan sevgisi ve hayvan haklarına yönelik çeşitli etkinlikler yapıyorlar. Amaçları öğrencilerde ve onlar vasıtasıyla aileleri ile çevrelerinde bir etki yaratabilmek. Çocukların geleceğimiz olduğunu düşünürsek, onları, toplumda giderek artan şiddet olaylarından içlerindeki sevgi ve şefkat duygularını çoğaltarak uzak tutabiliriz.

Bu duyguların toplumun bütününe yayılmasını ve hayvanlara karşı da kullanılmasını sağlayabiliriz düşüncesiyle yola çıkılan projede ekim ayından bu yana birçok etkinlik yapıldı.  Hayvan haklarıyla ilgili kamu spotu oluşturulup video haline getirilmesi, Hayvanların Dostluğu adlı özgün bir hikaye yazılması, Hayvanların konuştuğu ve kendi haklarını dile getirdikleri videoların çekilmesi gibi hem eğitici hem öğretici etkinliğin yanı sıra, Hayvan sevgisi konulu yeni yıl takvimi oluşturularak ayni zamanda çocuklara web2 araçlarını öğretmeyi hedefledik. Ocak ayında ise öğrenciler hayvan hakları yasası ile ilgili yerel ve merkezi yönetime mektup yazarak çocuk yürekleriyle isteklerde bulunacaklar” dedi.

PROJEDE YER ALAN OKULLAR

Projede yer alan okullar şöyle:

İbrahim Akoğlu İlkokulu (Ankara), Güngör Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu (Erzurum), Tepecik İlkokulu (Batman), Çağlalık İlkokulu (Hatay), İbrahim Akoğlu İlkokulu (Ankara), Yeşilbağlar İlkokulu (Adana), İnkılap İlkokulu (Ankara), Kasımlı İlkokulu (Zonguldak), Mehmet Akif Ersoy İlkokulu (Kütahya), İnkılap İlkokulu (Ankara), Agrupamento de Escolas D.Lourenço Vicente (Portekiz)

Güncel Haber Sitesi Pati Dostları

Bizi Takip Edin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beğendin mi? Lütfen paylaşın :)