Huysuz Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kediniz tırnak bakımı zamanı çok huysuzlanıyorsa ve bir türlü huzurlu bir tırnak kesimi yapamıyorsanız sizin için de bir önerimiz var. Kedi tırnağı nasıl kesilir araştıralım

Kedi tırnağı kesileceği zaman çok huysuzlanıyorsa Ödül mamaları sayesinde kedinizi tırnak kesimine alıştırabilirsiniz. Her kestiğiniz tırnak için ona ödül maması verin. Bu şekilde kediniz tırnak kesimi ve ödül maması arasında bir bağ kurar ve ödül maması için tırnaklarını kesmenize izin verir.

Yavru Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Yeni kedi sahiplenen insanların aklındaki en merak edilen sorulardan biri de yavru kedinin tırnakları nasıl kesilir sorusu. Yavru kediler için özel bir yöntem bulunmaz ama daha önce bahsedilen adımları takip ederek yavru kedinizin tırnaklarını, 4 haftalıktan itibaren kesmeye başlayabilirsiniz. Ancak kesim sırasında çok dikkatli olmalısınız çünkü yavru kedilerin tırnakları çok daha kısa ve küçük olur. Bu sebeple keserken asla tırnak diplerine inmemeli, sadece ucundan kesmeye dikkat etmelisiniz. Kedinizin tırnaklarını henüz yavruyken kesmeye başlarsınız kediniz tırnak kesme işlemine alışacak ve bu esnada size zorluk çıkarmayacaktır.

Kedi Tırnağı Ne Sıklıkla Kesilmeli

Tırnak uzama hızı kediden kediye değişiklik gösterebilir. Ancak düzenli bir tırnak bakımı için 2-3 haftada bir tırnak kesmeniz yeterli olur. Ayrıca elinizle tırnak sivriliğini kontrol ederek de buna karar verebilirsiniz. Tırnaklar çok sivri değil ise kesmeye gerek yoktur.

Kedi Tırnağı Kesimi İçin Öneriler

  • Kedinizi tırnak kesimi esnasında asla zorlamayın, ona bağırmayın veya cezalandırmayın. Bu hem kedinizin travma geçirmesine sebep olabilir hem de işleme alışmasını önleyebilir.
  • Tırnak kesiminde acele etmeyin. Yavaş yavaş kedinizin tepkilerini dikkate alarak ilerleyin. Aksi halde kedinize zarar verebilirsiniz.
  • Kedinizin saldırgan veya hareketli olduğu anlarda tırnaklarını kesmeye çalışmayın. İşlemin daha da uzamasına neden olabilir veya kediniz ve siz zarar görebilirsiniz.
  • Bir oturuşta tüm tırnakları kesmek zorunda değilsiniz. Kedinizin izin verdiği sürede kesebildiğiniz kadar kesin. Kalan tırnakları birkaç saat sonra veya ertesi gün de kesebilirsiniz.
  • Kedinizin kendi kendine tırnaklarını törpülemesi için kedi tırmalama tahtası alabilirsiniz. Böylece tırnak kesim vaktinin sıklığını azaltırsınız.
  • Kediniz için özel tırnak makası almalısınız. İnsanlar için üretilen tırnak makası kedilerin tırnak yapısına uygun değildir. İnsanlar için olan tırnak makası işlemi zorlaştırabilir veya kedinize zarar görmesine neden olabilir. Bu sebeple kedinizin tırnak yapısına uygun, elinizle rahat kavrayabildiğiniz tırnak makası kullanın.
  • Eğer ihtiyaç duyuyorsanız ilk zamanlarda veterinerden yardım almaya çekinmeyin. Veteriner hekim tırnak kesimini çok cüzi bir miktara yaparak kedinizin tırnak kesim işlemine alışmasına yardımcı olur, siz de nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.
  • Tırnak kesimi esnasında çıkan kırılma sesi kedinizi korkutabilir. Bu sese alışması için kedinizin önünde spagetti kesebilirsiniz. Böylece kediniz çıkan sese alışır ve korkulacak bir şey olmadığını anlar. Ayrıca kedinizin tırnak makasını koklamasına ve onu incelemesine izin verin. Böylece tırnak bakımı vaktini daha sakin ve huzurlu şekilde geçirebilirsiniz.

Güncel Haber Sitesi Pati Dostları

Bizi Takip Edin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğendin mi? Lütfen paylaşın :)

Instagram