Evde beslenebilecek hayvanlar nelerdir?

Evde beslenebilecek hayvanlar bir birey veya aile ile birlikte yaşayabilen, evcilleştirilmiş canlılar için kullanılır. Köpekler ve kediler dünya üzerinde en yaygın olarak ev ortamına uyum sağlayan hayvanlardır. Bu iki canlı dostumuza alternatif olarak, yılanlar, kaplumbağalar ve iguanalar gibi egzotik hayvan olarak adlandırılan ve toplumda daha az yaygın olan evcil hayvanlar da vardır.

Evde beslenebilecek hayvanlar patidostları ailesi olarak sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda evde beslenecek hayvanlar hangi özelliklere sahip olmalıdır sorusunun yanıtı verdikten sonra ev ortamına uyum sağlayan 6 hayvan türünü listeleyeceğiz.

Aynı zamanda evcil hayvanınıza isim seçmekte zorlanıyorsanız Birbirinden Yaratıcı Evcil Hayvan İsimleri başlıklı içeriğimiz sayesinde seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Evcil Hayvanların Özellikleri Neler?

insan ellerinin üstüne konan iki adet köpek patisi Her hayvanın ev ortamına uyum sağlayamayacağı bilinen bir gerçek. Bir hayvanın bakımı oldukça basit görünse de aslında büyük bir sorumluluktur. Sahiplendiğiniz hayvan yaşam alanınızın tamamında sizinle birlikte olacağı için günlük hayatınızda sizin ona sağladığınız imkanlarla yaşamını sürdürür. Bu yüzden bir canlıyı sahiplenmeden önce özelliklerini öğrenmeniz de gerekir. Evcilleştirilmiş hayvanların en önemli özelliği, canlıların yiyecek, su ve barınma gibi tüm temel ihtiyaçları için sahibine bağlı olmasıdır.

Örneğin bazı kediler vahşi doğada yaşar ve evde beslenecek hayvanlar arasında listelenemezken bazı kediler ise ev ortamı dışında hayatlarını sürdüremez. Bu yüzden evcil hayvan olarak adlandırılan canlıların özelliklerinin neler olduğunu bilmek oldukça önem taşır.

  • Yaşamak İçin İnsanlara Bağlı Olurlar

Evcilleştirilmiş hayvanların en önemli özelliği, canlıların yiyecek, su ve barınma gibi tüm temel ihtiyaçları için sahibine bağlı olmasıdır. Bundan dolayı sahiplenme sürecinden sonra evcil hayvan hayatının tamamında sizlere bağımlı halde yaşar.

  • Ev Ortamında Yaşayabilirler

Hayvanların tamamının doğasında vahşi yaşam ortamında yaşayabilmek için gerekli olan iç güdü ve yeteneklerin tamamı bulunur. Fakat evcilleştirme sürecinden sonra barınma alanı ev ortamı olan canlılar, bir süre sonra ev dışında bir noktada yaşayamaz hale gelir. Bu yüzden evin içerisine alışmaları, kendilerine ait tuvalet ve uyku yerlerinin olması evde beslenecek hayvanlar için önemlidir.

  • Veteriner Bakımına İhtiyaç Duyarlar

Evde beslenecek hayvanlar denince akla gelen bir diğer nokta da, canlıların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için veteriner bakımına ihtiyaç duymaları. Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanlar da belirli aralıklarla veteriner tarafından muayene edilmeli, gereken aşılar yapılmalıdır.

  • Eğitilebilirler

Evcil hayvanları, vahşi doğada bulunan hayvanlardan ayıran bir diğer önemli nokta da eğitilebilir olmalarıdır. Birçok evcil hayvan sahipleri tarafından eğitim verilerek sözel ve fiziksel komutlara uymaktadır. Örneğin ev yaşamında en önemli unsurlardan olan tuvalet eğitimi, evcil hayvanlara kolaylıkla verilebilir. Böylelikle hayvan dostunuzun ev yaşamına uyumu pratik şekilde gerçekleşebilir.

  • Bağ Kurarlar

Evcil hayvanların belki de en önemli özelliklerinden birisi de sahipleri ile duygusal bağ kurmalarıdır. Doğada bulunan hayvanlardan onları ayıran bu özellik sayesinde evde beslediğiniz hayvan dostunuz sizinle bağ kurar hatta birçoğu günün her anı sizinle birlikte olmak isterler.

  • Vahşi Doğada Hayatta Kalamazlar

Son olarak evde beslenecek hayvanlar arasında yer alan canlılar, evde beslendikten sonra başka bir yerde yaşamlarını sürdüremez. Yiyecek, barınma gibi temel ihtiyaçlar için size bağlı olarak yaşayan bu canlılar, bu gereksinimlerini sahipleri olmadan karşılayamayacakları için hayatta kalamazlar.

Ev Ortamına Uyum Sağlayacak 6 Hayvan

sarılarak duran kedi ve köpek Yüzyıllarca süren evcilleştirme çalışmaları sonucu günümüzde evde beslenecek hayvanlar oldukça fazla hale gelmiştir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan evcil hayvanların insanlara kattığı en önemli artılar sorumluluk duygusunun artması ve hayatın düzenli hale gelmesidir. Şimdi gelin evde beslenecek hayvanları listelerken özelliklerini de inceleyelim.

1. Kediler

tırmalama tahtasının üzerinde duran kedi Evde beslenecek hayvanlar listelenmeye başlayınca akla gelen ilk hayvan türü olan kediler, yüzyıllardır evcil hayvan olarak ev ortamında yaşamaktadır. Çoğu hayvana kıyasla sadece ev ortamında yaşayan kediler, hiçbir gereksinimleri için dışarıya çıkarılmak zorunda değildir. Sessiz olmaları, tuvalet eğitimine ihtiyaç duymamaları gibi özellikleri ile de ev ortamı için idealdir.

2. Köpekler

salonda duran mutlu köpek Kediler ile birlikte bir diğer popüler evcil hayvan türü olan köpekler, genellikle insanın en iyi dostu olarak bilinir. Uzun sürelerdir evcil hayvan olarak tercih edilen köpeklerin, yıllar içerisinde yüzlerce farklı cinsi oluşmuştur. Çoğu köpek türü fazla enerjik olmalarından dolayı sık sık dışarı çıkmak ister.

Sahiplerinden her zaman ilgi isteyen ve dışarıda vakit geçirmeyi seven köpekler, aynı zamanda birçok farklı komut ile eğitilebilir. Köpeklerin bir başka avantajı da size oldukça sadık olup karşılaşabileceğiniz tehlike anlarından sizi korumasıdır. Sundukları koşulsuz sevgi ile köpekler çoğu kişinin favori evcil hayvanıdır.

Köpeklerin kedilere oranla en büyük farkı tuvalet gereksinimlerinin karşılanması için gün içerisinde en az iki defa dışarı çıkarılmaları gerektiğidir. Aynı zamanda tıpkı kediler gibi bazı köpek türleri de ev içerisinde yüksek oranda tüy dökebilir.

3. Balıklar

akvaryum içerisinde yüzen balıklar Evde beslenen ve en az bakıma ihtiyaç duyan hayvan türlerinden olan balıklar, kendilerine ait olan akvaryumda sessiz şekilde yaşar. Balık bakımında dikkat etmeniz gereken tek nokta yem verme sıklığıdır. Balık türüne göre değişen yem verme sıklığını veteriner hekime danıştıktan sonra öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda belirli aralıklarla yaşam alanları olan fanus veya akvaryumların suyunu da değiştirmeniz gerekir. Evde beslenecek birçok farklı balık türü arasından en beğendiğinizi seçerek, hem görsel olarak güzel hem de onları mutlu edebilecek bir yaşam ortamı oluşturabilirsiniz.

4. Hamsterlar

kafeste duran hamster Fare sınıfının içerisinde olan hamsterlar, evde beslenecek hayvanlar denildiğinde akla gelen bir diğer türdür. Kedi ve köpeklerin aksine ev içerisinde serbest bırakılmayan ve bir kafeste tutulan hamsterların bakımı oldukça basittir. Her gün yapılması gereken beslenme ve su temizliğinin yanı sıra kafes temizliğine de dikkat edilmesi gerekir. Oldukça enerjik bir yapıya sahip olan hamsterlar için kafeslerine onlar için özel üretilmiş oyuncaklardan alarak enerjilerini atmalarına yardımcı olabilirsiniz.

5. Kuşlar

kafeste bakılan sultan papağanı Bir diğer popüler evcil hayvan türü olan kuşlar da yüzyıllardır insanlar tarafından beslenir. Tercih edebileceğiniz yüzlerce farklı kuş çeşidinin arasında konuşabilenleri, rengarenk tüye sahip olanları gibi farklı seçenekler vardır. Bakımı için ihtiyacınız olan tek unsur ise tıpkı hamsterlarda olduğu gibi bir kafes. Su ve yemini her gün vereceğiniz kuşunuzun kafes temizliğini sıklıkla yapmayı da unutmayın. Siz kafesini temizlerken evin içerisinde uçarak enerjisini atacak olan kuşunuz, bu sayede enerjisini de atmış olacaktır.

6. Kaplumbağalar

evde beslenen kaplumbağa Evde bakımı ideal olan bir diğer hayvan türü olan kaplumbağaların bakımı da tıpkı kuşlar gibi, su ve yem verilerek yapılır. Boyutlarına uygun şekle sahip bir kabın içerisine yerleştirilen kaplumbağaların yaşam ömrünün uzun olması sebebiyle oldukça büyük boyutlara ulaşabildiğini unutmamak gerekir. Ayrıca bazı aralıklarla kaplumbağaların kabuklarını fırça benzeri bir madde ile temizlemeyi de unutmayın

Pati Dostları Ailesi Patidostlari.Com

SAYFANDA PAYLAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir