Covid-19 ilaçları kalbe zarar veriyor mu?

Son zamanlarda ortalıkta dolaşan iddialardan biri de koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların kalp hastalıklarını tetikleyip, kalp krizine neden olabildiği yönünde.

Bunun gibi iddialar sebebiyle de bazı hastalar ilaç kullanma konusunda tedirginlik yaşıyor ve bu durum salgınla mücadeleyi sekteye uğratıyor. Peki, koronavirüs ilaçları gerçekten kalbe zararlı mı?

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Soner Demir, koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların, kalbe herhangi bir zarar verip vermediği hakkında açıklamalarda bulundu.

“Kalp hastaları koronaya yakalandıklarında, hastalığı daha ağır geçirebiliyor. Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar da çok sık görülmemekle birlikte, bazen kalp üzerinde olumsuz etkiler kalbe zarar yapabilir. Bu ilaçlardan hidrosiklorokin, azitromisin ile beraber alındığında ritm bozukluğu yapabilmesi potansiyeline sahipti ama artık tedavi sırasında hidroksiklorokin nerdeyse hiç kullanılmıyor.

Koronavirüs tedavisinde sık kullanılan faripiravir isimli ilaç ise betablökör grubu kalp ilaçlarının etkisini artırarak bazı hastalarda nabız düşmesine; astım ve KOAH’lı bazı hastalarda da nefes darlığı artışına yol açabilir.

DHA

Güncel Haber Sitesi PatiDostları

Bizi Takip Edin

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beğendin mi? Lütfen paylaşın :)