Kahve sağlıklı besindir: Efsane mi gerçek mi?

Evet, sağlıklıdır. Elbette her gıdada olduğu gibi, yaşa, cinsiyete, sağlık durumuna göre değişebilen etkileri söz konusu. Bu yüzden, kahvenin sağlığa olan etkilerinin kişiden kişiye değişken olduğunu eklemek gerekli.

Kafein

Kahvenin içerdiği maddelerden biri, ve en bilineni: kafein. Kafein sinir sistemini uyarıcı bir etkiye sahip¹. Bu yönüyle zararlı olabileceğine dair bulgular var. Yüksek miktarda kafein alımının (günde 10 bardaktan fazla kahve) olumsuz etkilerinin olabileceği görülmüş. Yüksek miktarda tüketimin kemik oluşumuna da olumsuz etkisi olduğu, özellikle hamilelerin kontrollü tüketimi tavsiye ediliyor². Bu durum kahve için olduğu gibi kafein içeren çay (oolong, yeşil çay ve yerba çayı dahil), gazlı içecekler ve bazı atıştırmalıklar için de geçerli. Bununla beraber, yine kafein içermesi sayesinde, normal derecede (günde 3-6 bardak) kahve tüketenler arasında sinirsel hastalıklara ve Alzheimer hastalığına daha az rastlandığı görülmüş

Türk kahvesi Bizim asıl çekincemiz ise yukarıda sıralananlardan biraz farklı, aldığınız çekirdeğin kalitesi ve tazeliği ile alakalı. Her ne kadar akademik çalışmalarda bu detayda bir yaklaşıma rastlamadıysak da çekincemizi dikkatinize sunmak istiyoruz. Maalesef piyasada “Türk kahvesi” adıyla satılan ürünler, genelde kalitesiz, kavrulmasının ve hatta öğütülmesinin üstünden uzun zaman geçmiş, menşei çok farklı (bazen belirsiz) çekirdeklerden üretilmiş durumda. Bu yüzden, kuruyemişçinizden veya marketten “Türk kahvesi” alırken bir kere daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer Türk kahvesi seviyorsanız, en iyisi güvendiğiniz bir kahveciden menşeini bildiğiniz kaliteli bir kahve çekirdeği alarak Türk kahvesi için öğüttürmeniz. Küçük miktarlarda alırsanız en taze haliyle tüketmiş olursunuz.

Filtre kahve

Öğütülmüş kahve taneciklerinin suda demlendikten sonra süzülmesiyle hazırlanan kahve türü. Basınçlı sıcak suyun ince çekilmiş taneciklerden geçirilmesiyle yapılan espresso da bu “filtre kahve” kategorisinde yer alıyor. Filtre kahve, kahvenin posasını, yani kahve taneciklerini içermediği için “kaynatılmış kahve”ye kıyasla sağlık açısından daha az risk oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir