Dünyanın en hızlı uçağı

1976 yılından beri Lockheed SR-71 Blackbird, dünyanın en hızlı ve en yüksek irtifada uçabilen operasyonel insanlı uçağı olarak tanımlanıyor. Dakikada 58.83 kilometre yola alabilen bu uçak, kızılötesi kameralar , sıcaklık algılayıcıları ve üzerinde uçulan arazinin görüntülerini anında aktarmaya yarayan vericilerle donatılmış. Soğuk Savaş sırasında üretilen bu uçaklar Rusya’nın gizli birliklerini bulabilme nokta hedef tarifi sağlayan bir gizlilik projesiydi.

En büyük havacılık firmalarından ABD kökenli Lockheed Martin dünyanın ilk hipersonik uçağı olacak SR-72 üzerine çalıştığını açıkladı. NASA ise bu haberin üzerine şimdiye kadar dünyanın en hızlı uçağı olarak bilinen SR-71 Blackbird’ün hiç görülmemiş iki videosunu YouTube’da yayınladı. 1950’lerde gizli şekilde tasarlanan ve 1960’larda üretilen SR-71 Blackbird, 1964’den 1998’e dek keşif ve istihbarat görevlerinde yer aldı.

SR-71 Blackbird’e dünyanın en hızlı uçağı denilmesinin sebebi, sesin üç katı hıza yani Mach 3’e (saatte 3 bin 540 kilometre) çıkabilmesi. Bu kara uçak New York’dan Londra’ya 54 dakikada gidebilecek kadar hızlı. Uçağın maksimum servis tavanı 26 bin metre. İki kişilik uçaktan sadece 32 adet üretildi çünkü her birinin ABD Hava Kuvvetleri’ne maliyeti 34 milyon dolar ediyordu. 12 tanesi çeşitli kazalarda kaybedilmiş ama hiçbiri düşmana yakalanmamış. Yeni üretilecek SR-72 ise sesin 6 kat üzerine çıkabilecek, yani Mach 6’ya. Bu da saatte 7 bin 400 kilometre hız anlamına geliyor.
NASA 1998’da yüksek irtifa araştırmaları yapmak için ABD Hava Kuvvetleri’nden üç adet SR-71 ödünç almış. Uçağın atmosferin sınırlarına kadar gidebilmesi onu aerodinamik, itiş sistemleri, mekanik/elektronik, ısı yalıtım, yeni materyaller, yüksek hız ve atmosferik denemeler gibi alanlarda ideal bir platform haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir